Nysa.eu

Miasto i Gmina Samorząd Gospodarka Kultura Turystyka Imprezy Mapa Spacer wirtualny Kontakt
aktualnosci portal mapa info kali pano http://bip.concept.net.pl mapaStrony galeria multimedia inwe
Wyszukiwarka
» Opcje zaawansowane
Tłumaczenie
Select your language from the list above. Wählen Sie Ihre Sprache aus der obigen Liste. Sélectionnez votre langue dans la liste ci-dessus. Выберите язык из списка выше. Vyberte si jazyk ze seznamu výše.
Ankieta
banerek YouTube 3.png8bb7862210913f820eae88be214ad6f0
bip4.png46f5dd91612d3d0a0f904b177eddaba8
15 lat Hospicjum w Nysie
Dodano: 17-04-2009 | Administrator | wyświetleń: 5908
Wyślij link mailem
grafika
    W dniu 7 kwietnia 2009 roku Hospicjum w Nysie skończyło 15 lat. Z tej okazji w dniu 16 kwietnia br. w budynku Hospicjum w Nysie odbyły się uroczyste obchody rocznicowe, które rozpoczęła Msza Święta dziękczynna w kaplicy hospicyjnej, celebrowana przez Księdza Prałata Tadeusza Horaka.
o_073.jpgo_079.jpg
    Podczas części oficjalnej głos zabrali gospodarze: Prezes Stowarzyszenia Auxilium „Hospicjum Św. Arnolda Janssena w Nysie” ks. Wacław Leśnikowski i Dyrektor Hospicjum w Nysie dr Jan Lubecki.
o_098.jpgo_085.jpg
    Przybyli na uroczystość goście: Senator Rzeczypospolitej Polskiej Norbert Krajczy, Starosta Nyski Adam Fujarczuk, Burmistrz Nysy Jolanta Barska, Przewodniczący Rady Miejskiej Feliks Kamienik, Konsultant Wojewódzka w Zakresie Medycyny Paliatywnej dr Jadwiga Pyszkowska i Prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum Św. Łazarza” w Krakowie dr Jolanta Stokłosa, mówili o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Hospicjum w Nysie.
o_088.jpgo_101.jpg
    Konsultant Wojewódzka w Zakresie Medycyny Paliatywnej dr Jadwiga Pyszkowska wyszła z inicjatywą utworzenia w nyskim Hospicjum centrum kształcenia specjalistów z zakresu opieki paliatywnej.
o_091.jpgo_093.jpg
    Goście dziękowali za ogromną pracę, zaangażowanie, profesjonalizm oraz serce wkładane w funkcjonowanie Hospicjum, życząc Stowarzyszeniu, personelowi medycznemu oraz wolontariuszom sił i wytrwałości w dalszej działalności.

    Hospicjum nyskie rozpoczęło swoją działalność w dniu 7 kwietnia 1994 roku, jako część nyskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Od dnia 5 stycznia 2001 roku Hospicjum w Nysie stanowiło odrębną jednostkę jako Niepubliczny Zakład Opieki Paliatywnej, powołany i prowadzony przez Nyskie Stowarzyszenie Hospicyjne Auxilium. Od czerwca 2008 roku Hospicjum i Stowarzyszenie tworzą jeden organizm prawno-administracyjny, pod wspólną nazwą Stowarzyszenie Auxilium „Hospicjum Św. Arnolda Janssena w Nysie”. Obecnie jest jednym z dwóch samodzielnych hospicjów stacjonarnych na Opolszczyźnie (hospicjów domowych jest na tym terenie więcej – www.hospicja.pl). Jednocześnie nadal jest na ziemi opolskiej jedynym, które prowadzi równolegle działalność zarówno stacjonarną, jak i domową. W kwietniu 2004 roku, podczas obchodów swego dziesięciolecia, Hospicjum otrzymało imię Św. Arnolda Janssena – założyciela Zgromadzenia Słowa Bożego (Księży Werbistów).
Hospicjum_Nysa.jpg
Św. Arnold Janssen upamiętniony przed frontem budynku

    Hospicjum (Hospitium z łaciny) to gościna, gościnność, przyjęcie kogoś (zwłaszcza podróżnego) pod swój dach. Dlatego mianem hospicjum określano w dawnych wiekach miejsce schronienia, bezpieczny azyl dla podróżujących. Z biegiem czasu nazwa ta przylgnęła do domów opieki, schronisk, szpitali – stąd też wspólne dla języków europejskich słowo hospital. Dzisiaj nazwa hospicjum zarezerwowana jest dla domów opieki o specjalnym charakterze. W hospicjum schronienie i pomoc znajdują osoby dotknięte nieuleczalnymi chorobami wyniszczającymi, zwłaszcza nowotworowymi.

    Opieka paliatywna to nie tylko podawanie leków uśmierzających ból ciała; nie tylko fachowa diagnoza lekarska i kunszt pielęgnacyjny. Opieka paliatywna to także usiłowanie zrozumienia tego, co chory przeżywa, bycie przy chorym, spełnianie jego najzwyklejszych, czasem nieoczekiwanych próśb; nieunikanie trudnych tematów, bez wykręcania się zdawkowym ''wszystko będzie dobrze'', rozmowy o życiu i o śmierci, również o tym, ''co potem''; również – o ile oczekuje tego sam chory i jego bliscy – posługa sakramentalna i modlitwa w godzinie odejścia. Dlatego, oprócz lekarzy i pielęgniarek, których praca stanowi podstawę funkcjonowania Hospicjum i wykracza poza „zwykły” obszar obowiązków lekarza i pielęgniarki, obecni są także psycholog i duszpasterz. Wiele pracy wkładają też wolontariusze - osoby ofiarujące swój czas i swoją dobrą wolę dla umierających oraz dla tych, którzy muszą żyć dalej.
    W ten właśnie sposób powstaje owo pallium-ów - płaszcz pełnej i serdecznej opieki nad tymi, którzy odchodzą - aby nie byli sami, aby wiedzieli, że się ich szanuje i kocha, bez względu na to, jakie mają wykształcenie, jakie zajmowali w czynnym życiu stanowiska i jaki wyznają światopogląd. Hospicjum to nie tylko dom opieki, to nie tylko nawet zespół ludzi służących umierającym. Prof. Jacek Łuczak, jeden z pionierów ruchu hospicyjnego w Polsce, sformułował to tak: „Hospicjum to nie tylko miejsce, bo czasem nawet trudno mówić o określonym miejscu, jak w wypadku hospicjum domowego; hospicjum to przede wszystkim pewna filozofia, pewien sposób obchodzenia się z tymi, którzy kończą życie i których oddano pod naszą opiekę.”.
ks. Wacław Leśnikowski

Hospicjum_Nysa_budynek.jpg
Stowarzyszenie Auxilium "Hospicjum Św. Arnolda Janssena w Nysie"
ul. Sienkiewicza 7B
48-304 Nysa
http://www.hospicjum-auxilium.republika.pl/
tel. 77 4358967, 77 4357355
fax 77 4357355
e-mail: hospicjum_auxilium@poczta.onet.pl


Biuro Promocji
Magdalena Wacławczyk


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ