Nysa.eu

Miasto i Gmina Samorząd Gospodarka Kultura Turystyka Imprezy Mapa Spacer wirtualny Kontakt
aktualnosci portal mapa info kali pano http://bip.concept.net.pl mapaStrony galeria multimedia inwe
Wyszukiwarka
» Opcje zaawansowane
Tłumaczenie
Select your language from the list above. Wählen Sie Ihre Sprache aus der obigen Liste. Sélectionnez votre langue dans la liste ci-dessus. Выберите язык из списка выше. Vyberte si jazyk ze seznamu výše.
Ankieta
banerek YouTube 3.pngd84b870ed319c61724e675e00aeceecb
bip4.png51e014c46d6d6ab75ae1e7b637690b03
Niezłomni niezapomnieni
Dodano: 01-03-2017 | Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji | wyświetleń: 862
Wyślij link mailem
grafika

W tym roku główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w dniu 1 marca pod pomnikiem Patriotom Polskim. Chwilę wcześniej znicze zapalono również pod tablicą mjra H. Dekutowskiego ps. „Zapora”, a program wydarzeń upamiętniających Niezłomnych zainaugurowała Msza Święta w nyskiej Bazylice odprawiona w dniu 26 lutego. W Nysie po raz pierwszy odbył się Bieg Tropem Wilczym.

 

 

Nysa od lat daje przykład jak należy dbać o bohaterów narodowych. Liczne wystawy, ciekawe wykłady historyków, przemarsze oraz składanie wieńcy i zniczy na stałe wpisały się w obchody świąt państwowych. Nie inaczej było tym razem. Z udziałem dostojnych gości, w dniu 1 marca oddano hołd bohaterom, tzw. Żołnierzom Wyklętym. Wieńce, kwiaty i zniczne złożono najpierw pod tablicą mjra H.Dekutowskiego, po czym pochód mieszkańców Nysy i licznych delegacji dotarł pod pomnik Patriotom Polskim na placu Kopernika. - Spotykamy się tu aby uczcić zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II Wojny Światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym. - powiedziała prowadząca uroczystość Magdalena Zioło z Urzędu Miejskiego w Nysie. - Obchodzenie Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest ściśle związane z Opolszczyzną. To w naszym regionie  w 2008 roku przeprowadzono pierwsze rozmowy dotyczące ustanowienia tego święta.

 

 

 

Kwiaty i wieńce złożyli m.in. Posłowie na Sejm RP Rajmund Miller i Janusz  Sanocki, przedstawiciel Poseł RP Katarzyny Czochary, władze samorządowe Powiatu i Gminy, władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej  w Nysie, Andrzej Koziar z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Wrocław Delegatura w Opolu, przedstawiciele służb mundurowych: Komendy Powiatowej Policji,   Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  i  Służby Więziennej  w Nysie, przedstawiciele organizacji kombatanckich, radni Rady Miejskiej,  Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady w Nysie, stowarzyszenia, związki, towarzystwa, ugrupowania oraz młodzież Ochotniczego Hufca Pracy i nyskich placówek oświatowych.

 

 

 

 

Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni do Urzędu Miejskiego na projekcję filmu „Ziemia przemówiła”, opowiadającego o losach oddziału Henryka Flame -  pseudonim „Bartek”. Wstęp do filmu wygłosi Andrzej Koziar z Instytutu Pamięci Narodowej.

 

2 marca o godzinie 13.00 serdecznie zapraszamy na otwarcie strzelnicy przy ul. Grodkowskiej w Nysie, gdzie m.in. zostaną rozegrane zawody strzeleckie o puchar Wojewody Opolskiego.

 

Wszystkie zdjęcia z uroczystości udostępniliśmy na oficjalnym profilu Gminy Nysa na Facebooku > link

 

 

 

 

Andrzej Babiński

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Urząd Miejski w Nysie

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ