Nysa.eu

Miasto i Gmina Samorząd Gospodarka Kultura Turystyka Imprezy Mapa Spacer wirtualny Kontakt
aktualnosci portal mapa info kali pano http://bip.concept.net.pl mapaStrony galeria multimedia inwe
Wyszukiwarka
» Opcje zaawansowane
Tłumaczenie
Select your language from the list above. Wählen Sie Ihre Sprache aus der obigen Liste. Sélectionnez votre langue dans la liste ci-dessus. Выберите язык из списка выше. Vyberte si jazyk ze seznamu výše.
Ankieta
banerek YouTube 3.pngc842c33ce4c4af30443f9a2b8f87ed4e
bip4.pngad8f7472c41498a76c3337cb2b5722c5
Odbudowa Rynku w Nysie już blisko
Dodano: 27-08-2014 | Artur Pieczarka | wyświetleń: 13394
Wyślij link mailem
grafika

Gmina Nysa rozstrzygnęła przetarg na oddanie inwestorowi w wieczyste użytkowanie na 99 lat trzech działek w Rynku o powierzchni 2570 m2. Inwestor będzie mógł wybudować obiekt nawiązujący do zabudowy sprzed 1945r. Przypomnijmy, że w 2009r. jeden z przedsiębiorców odbudował na nyskim rynku wieżę ratuszową, której jest właścicielem. Tym razem Gmina Nysa oddaje trzy swoje nieruchomości w wieczyste użytkowanie.


Do przetargu – do 30 czerwca wpłacając wadium oraz składając ofertę do dnia 07 lipca 2014r. - zgłosił się jeden inwestor, Centrum Spółka z o.o. z Nysy. Cena wywoławcza użytkowania wieczystego na 99 lat trzech działek w Rynku wynosi  1 654 000 zł. Pierwsza opłata z tytułu wieczystego użytkowania gruntu wynosi 25%. Opłata roczna przez 99 lat, jaką ponosi inwestor wynosi 4,5 % ceny osiągniętej w przetargu (ok. 75 tys. zł rocznie) plus podatek od nieruchomości. Właścicielem obszaru trzech działek na tzw. plantach jest dalej gmina Nysa. W przeszłości sprzedaż terenu inwestorowi w centrum Nysy nie zawsze prowadziła do zagospodarowania. Jeśli chodzi o zabudowę plantów na Rynku inwestor w ciągu 3 lat od podpisania aktu notarialnego powinien rozpocząć inwestycję, a zakończyć w ciągu 8 lat. W przypadku nie dotrzymania terminów gmina Nysa może odebrać prawo wieczystego użytkowania inwestorowi.                                    Przedwojenna zabudowa Rynku w Nysie


       Nysa z kompleksem kamieniczek w Rynku była jednym z najpiękniejszych miast na Śląsku.


Po odbudowie ratusza (po lewej na zdjęciu) do odbudowy została jeszcze kamienica na dzisiejszej łące (tzw. planty na zdjęciu po lewej). Podobnie jak z nyskim ratuszem odbudowy kamienicy dokona inwestor.


Odtworzenie układu urbanistycznego pozwoli w przyszłości na przebudowę dróg, chodników oraz wyznaczenie terenów rekreacyjnych w Rynku

Przebudowa ulicy Krzywoustego w 2011r. na odcinku od Wieży Ziębickiej do Rynku - z nowymi chodnikami, fontanną, ławeczkami i elementami architektury zielonej, była zapowiedzią tego, jak wyglądać będą pozostałe ulice przylegające do Rynku. W najbliższych latach planowana jest realizacja przebudowy ulic: Celnej i Biskupa Jarosława, miasto czeka także przebudowa samego Rynku. W 2012 zakończony został remont i konserwacja elewacji zabytkowego Domu Wagi Miejskiej. Tuż obok przeprowadzono w 2012r. także remont elewacji kamieniczki Wspólnoty Mieszkaniowej 191 na Rynku.


    Przebudowana ul. Krzywoustego z mała architekturą, ławeczkami, fontanną i zielenią - 2011r.                                             Odnowione kamieniczki w Rynku - 2012r.


                                   Wizualizacja ul. Celnej przewidzianej do realizacjiCo powstanie na Rynku?


Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez Radę Miejską w Nysie w dniu 2 października 1996r., teren trzech działek na Rynku (aktualnie teren pokryty trawą) przeznaczony jest do zabudowy pod działalność: usługową (handel, gastronomia), wystawienniczą, kulturalną oraz inne funkcje publiczne. Dopuszczalne są także funkcje mieszkalne. Obiekt w Rynku ma nawiązywać do historycznie ukształtowanej linii zabudowy sprzed 1945 r. i będzie musiał uzyskać m.in. pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wraz z odbudową kamienicy na trzech działkach w Rynku, odnowieniem ulic, zaprojektowaniem terenów zielonych i rekreacyjnych, będzie możliwe ograniczenie ruchu w Rynku. Dokładny układ komunikacyjny w samym sercu miasta zostanie opracowany przez ekspertów i skonsultowany z mieszkańcami, podobnie zresztą jak projekty przebudowy poszczególnych ulic. Przebudowa Rynku prowadzić powinna do utworzenia dwóch dużych placów atrakcyjnych dla mieszkańców do celów rekreacyjnych: przed Bazyliką Św. Jakuba i św. Agnieszki oraz przed Domem Starej Wagi.WIZUALIZACJE NOWEJ KAMIENICY NA RYNKU


Artur Pieczarka
rzecznik prasowy
Urzędu Miejskiego w Nysie

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ