Nysa.eu

Miasto i Gmina Samorząd Gospodarka Kultura Turystyka Imprezy Mapa Spacer wirtualny Kontakt
aktualnosci portal mapa info kali pano http://bip.concept.net.pl mapaStrony galeria multimedia inwe
Wyszukiwarka
» Opcje zaawansowane
Tłumaczenie
Select your language from the list above. Wählen Sie Ihre Sprache aus der obigen Liste. Sélectionnez votre langue dans la liste ci-dessus. Выберите язык из списка выше. Vyberte si jazyk ze seznamu výše.
Ankieta
banerek YouTube 3.png191e377b7cd49c3c4e6f2d96f23b3851
bip4.png8d002478a702f3bd0f5ba201efd486d1
W Nysie będzie tablica pamiątkowa, poświęcona mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. "Zapora".
Dodano: 09-05-2014 | Artur Pieczarka | wyświetleń: 3135
Wyślij link mailem
grafika

W najbliższą środę 14 maja odbędzie się w Nysie uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. "Zapora". Losy polskiego Bohatera II wojny światowej, cichociemnego, dowódcy oddziałów WiN i AK tragicznie splotły się z miastem. To tu w  1947 r. został pojmany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Po okrutnym śledztwie zamordowany w 1949 r. Jego szczątki odnaleziono dopiero w 2012 r. podczas prac ekshumacyjnych na Łączce cmentarza powązkowskiego w Warszawie. Zidentyfikowany rok później. Wraz z tą informacją pojawiła się wiadomość, że H. Dekutowski wraz z siedmioma swoimi podkomendnymi zostali złapani w Nysie.Pod koniec 2013 r. powstał Społeczny Komitet, który postawił sobie za zadanie ufundowanie tablicy pamiątkowej poświęconej Majorowi "Zaporze". W tym celu przeprowadzono publiczną zbiórkę pieniędzy w postaci sprzedaży cegiełek. Uzyskany z nich odchód pozwolił na zakup tablicy z odlanym w brązie wizerunkiem H. Dekutowskiego. Jej autorem jest prof. Marian Molenda, nyski artysta rzeźbiarz.Wg zeznań jednego z zatrzymanych razem z "Zaporą" żołnierzy, przed wyjazdem na Zachód Europy mieli spotkać się w Nysie w kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 6. To właśnie na niej zawiśnie tablica. Na uroczystości obecna będzie siostrzenica majora Dekutowskiego. On sam, zamordowany w wieku ledwie 31 lat, nie założył rodziny i umarł bezpotomnie. Po odsłonięciu odbędzie się konferencja popularno - naukowa przygotowana przez Delegaturę IPN w Opolu oraz Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego PWSZ w Nysie.Patronat nad uroczystościami objęli: Instytut Pamięci Narodowej, PWSZ w Nysie, Starosta Nyski, Burmistrz Nysy.


Patronat medialny: TVP Opole, Radio Opole, Radio Doxa, Nowiny Nyskie.Program uroczystości na plakaciePoniżej projekt tablicy

                

Społeczny Komitet
ufundowania tablicy pamiątkowej poświęconej Majorowi "Zaporze" w Nysie     
                          

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ