Nysa.eu

Miasto i Gmina Samorząd Gospodarka Kultura Turystyka Imprezy Mapa Spacer wirtualny Kontakt
aktualnosci portal mapa info kali pano http://bip.concept.net.pl mapaStrony galeria multimedia inwe
Wyszukiwarka
» Opcje zaawansowane
Tłumaczenie
Select your language from the list above. Wählen Sie Ihre Sprache aus der obigen Liste. Sélectionnez votre langue dans la liste ci-dessus. Выберите язык из списка выше. Vyberte si jazyk ze seznamu výše.
Ankieta
banerek YouTube 3.png115c2cbc6d3e8301232b6b23b4ef42e7
bip4.pngabb1ecbc19c17bb7ea340828bd9d03fe
Szacunkowo ponad 188 tys. razy skorzystano z darmowych przejazdów komunikacją
Dodano: 31-01-2014 | Artur Pieczarka | wyświetleń: 2509
Wyślij link mailem
grafika

Wiele osób skorzystało z tzw. „ulgi dla kierowców”, którą Nysa wprowadziła w 30 maja 2012 roku. Specjalną uchwałę dotyczącą darmowych przejazdów dla kierowców przygotowano z inicjatywy burmistrz Jolanty Barskiej, a Rada Miejska ją zaakceptowała. Bezpłatnie z komunikacji miejskiej na terenie Gminy Nysa, mogą korzystać osoby posiadające uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym kategorii B i posiadające w trakcie przejazdu dowód rejestracyjny samochodu osobowego z ważnym terminem badania technicznego (dotyczy to zarówno mieszkańców gminy oraz gości). Informacje o promocji dla kierowców znajdują się m.in. na 4 billboardach wjazdowych do Nysy. Pomysł Nysy miał przyczynić się do zmniejszenia korków,  hałasu i emisji spalin. MZK wyliczyło, że dzięki darmowym przejazdom dla kierowców codziennie na ulice miasta nie wyjeżdża około 80 samochodów, a z „ulgi na dowód rejestracyjny dowolnego samochodu osobowego i prawa jazdy” - od czerwca 2012 roku do końca 2013 roku - skorzystano ponad 188 tys. razy.


Zakupione przez Gminę Nysa niskopodwoziowe autobusy SOR - 2010 r.

Kolejna ulga dla podróżujących autobusami MZK jest również wsparciem dla mieszkańców - w tym rodzin - zamieszkujących gminę. Wśród podróżujących autobusami gminnej spółki, aż 75 proc. korzysta z różnego rodzaju ulg albo zwolnień, przede wszystkim dzieci i młodzież, ale także m.in. seniorzy i osoby niepełnosprawne (tabela ulg w komunikacji miejskiej zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej nr XX/338/12 poniżej).

Zbiorowa komunikacja publiczna to przyjazna wobec człowieka i środowiska naturalnego forma transportu. Jedna osoba za „kółkiem” i niewykorzystana przestrzeń w aucie, nadal są powszechnym zjawiskiem na naszych ulicach. Każdy samochód na drodze to emisja zanieczyszczeń oraz hałas. To także konieczność remontów dróg. 45 osób w samochodach osobowych korkuje w sposób znaczny jedno skrzyżowanie, tymczasem ta sama liczba osób mieści się w jednym autobusie. Gminna spółka MZK dysponuje taborem 37 pojazdów, które obsługują 12 linii komunikacyjnych oraz przewozy dzieci i młodzieży do szkół. Nysa jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziło bezpłatne przejazdy autobusami miejskimi dla posiadaczy prawa jazdy i ważnego dowodu rejestracyjnego. Jeszcze dalej w promocji ekologicznego transportu miejskiego poszła stolica Estonii.  W Tallinie, liczącym 400 tysięcy mieszkańców, na liniach łącznej długości ponad 700 kilometrów kursują tramwaje, trolejbusy i autobusy. Promocja bezpłatnej komunikacji publicznej obowiązuje tam od 1 stycznia 2013 r. Przypomnijmy, że na zaproszenie Biura Europejskiego Tallina w Brukseli w dyskusji na temat bezpłatnej komunikacji publicznej w 2013 roku, wzięła udział burmistrz Nysy, Jolanta Barska.ULIGI I ZWOLNIENIA Z OPŁATY ZA PRZEJAZDY AUTOBUSAMI MZK W NYSIE – PRZYJĘTE W DRODZE UCHWAŁY RADY MIEJSKIEJ W NYSIE NR XX/338/12 Z DNIA 30 MAJA W 2012R.UPRAWNIENI DO PRZEJAZDÓW ULGOWYCH


 


 
UPRAWNIENI DO BEZPŁATNYCH PRZEJAZDÓW


 

Artur Pieczarka
rzecznik prasowy
Urzędu Miejskiego w Nysie

 

 

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ