Nysa.eu

Miasto i Gmina Samorząd Gospodarka Kultura Turystyka Imprezy Mapa Spacer wirtualny Kontakt
aktualnosci portal mapa info kali pano http://bip.concept.net.pl mapaStrony galeria multimedia inwe
Wyszukiwarka
» Opcje zaawansowane
Tłumaczenie
Select your language from the list above. Wählen Sie Ihre Sprache aus der obigen Liste. Sélectionnez votre langue dans la liste ci-dessus. Выберите язык из списка выше. Vyberte si jazyk ze seznamu výše.
Ankieta
banerek YouTube 3.pngb0f16c758e96c7aa57f410f83780dd62
bip4.png7bfdf5f4cb2d0104a17b33b968a08f43
Kongres Turystyki w Nysie – podsumowanie
Dodano: 09-09-2012 | Artur Pieczarka | wyświetleń: 5808
Wyślij link mailem
grafika

W dniach 6-7 września 2012 r. odbywał się w Nysie Kongres Turystyki, organizowany przez Związek Miast Polskich wspólnie z miastem Nysa. Zróżnicowany program wykładów i prezentacji pozwolił dla każdego z uczestników znaleźć coś interesującego dla siebie. Goście przybyli z różnych stron Polski m.in. z: Jeleniej Góry, Lublina, Lubania, Białegostoku, Warszawy oraz Poznania, aby podzielić się swoimi doświadczeniami w rozwijaniu turystyki. Kongres zorganizowano pod honorowym patronatem Kancelarii Prezydenta RP oraz Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai. Na portalu zamieszczamy relację z dwóch dni Kongresu.

 

Dzień I – 06 września 2012 r.

 

Spotkanie Miast Jakubowych

Zaproszeni goście na początek mieli okazję uczestniczyć w Spotkaniu Miast Jakubowych. O godzinie 10.00 gości przywitała burmistrz Nysy Jolanta Barska, wicestarosta Czesław Biłobran oraz Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, który rozpoczynając spotkanie podkreślił wciąż rosnącą rolę szlaków jakubowych oraz określił je jako ważny element turystyki. Jak powiedział dyrektor, Nysa przywróciła do świadomości istniejący Szlak Jakubowy.

 


Dyrektor Andrzej Porawski i burmistrz Jolanta Barska

 

 

 Prezentacje rozpoczęła burmistrz Nysy, Jolanta Barska, która w swoim wystąpieniu przybliżyła uczestnikom kongresu historię pracy nad przywróceniem szlaku do aktywności oraz początki współpracy z jednym z regionów Hiszpanii - Galicją. Burmistrz w kilku słowach opowiedziała o Europejskim Stowarzyszeniu Szlaków św. Jakuba i opisała krok po kroku, jak doszło do powstania Nyskiej Drogi św. Jakuba. Goście dowiedzieli się m.in. o możliwości otrzymania paszportów św. Jakuba, certyfikatach odbieranych po przebyciu całej trasy, i możliwościach jakie miasto stwarza wszystkim chętnym pielgrzymom (pielgrzymki 3 razy w roku, możliwość przejścia pieszo lub wyruszenia w trasę rowerem). Burmistrz wspomniała również o Jarmarku Jakubowym, który co roku odbywa się w Nysie, cieszy się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród miejscowych, ale również turystów. Następnie odbyła się projekcja reportażu z pielgrzymki szlakiem z 2012 roku, w którym wzięło udział 33 pielgrzymów.  Film jest dostępny na kanale miasta Nysa na stronie YouTube. Po projekcji głos zabrał ks. Jacek Biernat, proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja, a jego prezentacja pt. "Nie jedź tam człowieku", przybliżyła gościom rowerową pielgrzymkę do Santiago de Compostela, która odbyła się w lipcu 2010 roku. Jego wypowiedź poprzedził kolejny film nakręcony w czasie pielgrzymki przez Hiszpanię. Ksiądz proboszcz opowiadał o trudach przebytej drogi oraz jak 8 dni na szlaku potrafi zmienić człowieka. Kolejna prezentacja, prowadzona przez ks. Piotra Burczyka, proboszcza parafii p.w. św. Piotra i Pawła w Nysie, przybliżyła uczestnikom szczegóły pielgrzymek odbywających się na Nyskiej Drodze św. Jakuba. Goście mogli dowiedzieć się w co wyposażany jest każdy pielgrzym oraz jak rozwiązuje się kwestie nocowania. Ksiądz Burczyk podkreślił atrakcyjność wypraw oraz że rozwój nyskiego odcinka może sprowadzić turystów z całej Europy.

 


Ks. Jacek Biernat

 


Ks. Piotr Burczyk

 Po prezentacjach przeprowadzono panel dyskusyjny, którego moderatorem był ks. Piotr Burczyk. Uczestnicy wypowiadali się głownie na temat rozwoju szlaków i włączeniu ich jako stałego elementu strategii turystycznej. Dr Grzegorz Chocian podkreślił jak ważne jest stworzenie infrastruktury turystycznej oraz potraktowaniu pielgrzymów również w kategorii turystów. Wspomniano również o możliwości współpracy Lubania z Nysą w kwestiach rozwoju i promowania Szlaków Św. Jakuba. Burmistrz Nysy zaproponowała uczestnikom wpisanie spotkań Miast Jakubowych, jako stały element współpracy.

 


ks. Marek Kurzawa, kapelan Stowarzyszenia Dróg św. Jakuba

 


Panel dyskusyjny

 

 

 

 

 

Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze a rozwój lokalny


Po przerwie przyszedł czas na kolejne wystąpienia dotyczące dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz rozwoju lokalnego. Spotkanie rozpoczęło się godzinie 14.00, a wszystkich zebranych przywitała burmistrz Nysy oraz m. in. członek Zarządu Województwa Opolskiego, Barbara Kamińska, dyrektor biura Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski oraz ks. prof. Andrzej Czaja, Biskup Opolski.

 


Andrzej Porawski

 

 

Andrzej Porawski wspomniał jak ważne jest obecnie posiadanie patrona miasta oraz jak często spotykamy się z przykładami turystyki związanej z dziedzictwem. Mówił o tym jak ważnym wydatkiem dla samorządu terytorialnego staje się kultura, dziedzictwo historyczne oraz przyrodnicze. Określił je jako potencjały wymagające rozwijania oraz wysiłku. Na koniec przeczytał list z Kancelarii Prezydenta RP. Następnie głos zabrał Biskup Opolski, ks. prof. Andrzej Czaja, który skupił się głównie na duchowych aspektach, czyli turystyce religijnej, która stwarza ludziom ogromne możliwości, takie jak rozwój duchowy, odnajdywanie pielgrzymiej świadomości oraz o organizacji rekolekcji w czasie drogi. Podkreślił, że Kościół chce wspierać rozwój turystyki religijnej. Wicemarszałek Barbara Kamińska skupiła się na turystyce, jako ważnej dziedzinie gospodarki i w której może zaistnieć każdy region. Wspomniała jak ważne jest zapewnienie turystyce specyficznej, przemyślanej promocji.

 


Biskup Opolski, ks. prof. Andrzej Czaja

 


 

 

 

 

Dr Alina Dittmann z PWSZ w Nysie, zaprezentowała gościom potencjał kulturowy regionu, jako bazę rozwoju turystyki. Prezentacja dr Bożeny Węckiej skupiała się na marketingu, a dokładniej - marketingowych instrumentach rozwoju turystyki w regionie. Podała przykład modelu marketingowego, podkreśliła jak ważna jest świadomość tego, ze mając walory nie posiadamy jednak produktu, który można sprzedać. Przedstawiła rozwiązania odnośnie tego co i jak można zrobić oraz przypomniała uczestnikom jak istotna jest obecnie rola wciąż rozwijających się social mediów w marketingu. Następnie głos zabrał dr Grzegorz Chocian, który skupił się na komunikatach, a mianowicie na obietnicach składanych turyście. Przedstawił pokrótce szlaki takie jak: Podlaski Szlak Bociani, czy Kanał Augustowski. Przedstawił motywy jakie kierują turystami i statystyczne ulubione formy wypoczynku na przykładzie danych regionów. Jako ostatni, głos zabrał Andrzej Porawski, który opisał miejsce turystyki w nowej perspektywie finansowej UE, która jego zdaniem nie stała się priorytetem. Zaapelował do zgromadzonych na sali gości, aby zajęli stanowisko w tej sprawie i we wspólnej sprawie postarali się o uwzględnienie turystyki, jako elementu jednego z projektów dotyczącego ochrony środowiska oraz dziedzictwa przyrodniczego. Uznał to za zadanie ważne dla całego kongresu.

 


dr Alina Dittmann, PWSZ w Nysie

 


dr Bożena Węcka, Wyższa Szkoła Teologiczno - Humanistyczna

 


dr Grzegorz ChocianTurystyka priorytetem lokalnej strategii rozwoju na przykładzie Ziemi Nyskiej

Burmistrz Nysy Jolanta Barska, we wprowadzeniu do prezentacji prelegentów, wspomniała o Strategii Gminy Nysa uchwalonej w 2004 r., w której znalazły się zapisy dotyczące rozwoju turystyki oraz powiatowej strategii rozwoju turystyki. Anatol Bukała ze Starostwa Nyskiego wyjaśnił główne założenia tej strategii, uwzględniającej potrzeby w zakresie rozwoju turystyki dziewięciu gmin.

 

 


Tadeusz Zdanowicz, prezes TPF

 

 

Na temat fortyfikacji w turystyce na przykładzie Twierdzy Nysa opowiadał Tadeusz Zdanowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o historii fortyfikacji w Nysie oraz ich znaczeniu militarnemu. Prezes TPF przypomniał rewitalizację Fortu Wodnego i Bastionu św. Jadwigi oraz Dniach Twierdzy Nysa, które dzięki miłośnikom fortyfikacji z Nysy tętnią dziś życiem. Tadeusz Zdanowicz, zaproponował także kilka nowych rozwiązań dotyczących turystycznego wykorzystania obecnego potencjału obiektów fortecznych, kolejkę forteczną, linowy park przygody, tor saneczkowy, patrole wojskowe oraz karczma żołnierska. Ks. prałat Mikołaj Mróz przypomniał jak tworzyło się Księstwo Nyskie oraz dlaczego Nysę nazywamy „Śląskim Rzymem”. Proboszcz Parafii św. Jakuba i św. Agnieszki opowiedział o nyskiej bazylice, zniszczeniach na przestrzeni wieków oraz odbudowie powojennej. Na temat ścieżek przyrodniczo edukacyjnych na terenie Gminy Nysa mówili podczas Kongresu Turystycznego, Rafał Kasza i inż. Jarosław Myśliński z Nadleśnictwa Prudnik. Na zakończenie Nyską Drogą św. Jakuba oprowadził Kazimierz Staszków, przewodniczący Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miejskiej w Nysie. Podczas oglądania prezentacji multimedialnej uczestnicy mogli poznać atrakcje na trasie nyskiego odcinka szlaku jakubowego. Ks. Piotr Burczyk, przyniósł dla wszystkich gości ciasteczka pielgrzyma prosto z punktu informacyjnego Camino Nysa.  

 


Ks. prałat Mikołaj Mróz

 


Ks. Piotr Burczyk z ciasteczkami pielgrzyma

 


 


Rafał Kasza i Jarosław Myśliński, Nadleśnictwo Prudnik

 

Uczestnicy Kongresu Turystycznego mieli możliwość poznać zabytki Nysy, byli m.in. w Bazylice Mniejszej oraz Skarbcu św. Jakuba. Natomiast, Legion Polsko – Włoski, pokazał uczestnikom kongresu prawdziwą musztrę wojskową na dziedzińcu Fortu II. Były strzały z armat oraz karabinów. Późnym wieczorem efekt wystrzałów z broni prochowej robił na widzach nie lada wrażenie. Goście mogli także zwiedzić Fort II oraz poznać miłośników wojsk rekonstrukcyjnych z Nysy.

 

 

 

 

 

Dzień II – 7 września 2012 r.

Drugi dzień kongresu rozpoczęły prezentacje lokalnych organizacji turystycznych. Prezentacje poprzedziła burmistrz Nysy, Jolanta Barska, która przypomniała wydarzenia dnia poprzedniego oraz pokrótce przedstawiła nyskie produkty turystyczne. Wspomniała o lokalnych produktach  regionalnych (Piernik z Kopernik) oraz o inicjatywie "I love Nysa", która przyczynia się do promocji miasta. Następnie goście mogli zapoznać się z jedną z piosenek, która wzięła udział w konkursie Nyska Nuta.

 

 

 

Pierwszą prezentację przedstawił Jacek Janowski, Główny Specjalista, Sekretarz Zespołu ds. UEFA EURO 2012, którego wypowiedź na temat lokalnej organizacji, jako czynnika aktywizacji i integracji społeczności lokalnych wokół turystyki, przybliżyła uczestnikom działania takich organizacji, dobre praktyki, działania mające wpływ na rozwój turystyki oraz pokrótce przedstawił sytuacje turystyczną Polski na najbliższe lata po Euro 2012.

 

 


Kolejną prezentację z kategorii lokalnych organizacji poprowadziła dr Maria Śmigielska, prof. Uniwersytetu Opolskiego oraz członkini kluczborsko-oleskiej LOT (lokalnej organizacji turystycznej). Przedstawiła działania na obszarze powiatów kluczborskiego i oleskiego, opisała strukturę organizacji oraz historię powstania. Szczegółowo przedstawiła cele organizacji, takie jak wzrost konkurencyjności, oraz zespolenie działa podmiotów organizacji do stworzenia pełnego łańcucha wartości oferowanych usług.

 


Następnie głos zabrała pani Agata Nowak, która opowiedziała o lokalnej grupie działania Krainie Wielkiego Łuku Warty. W swojej wypowiedzi zawarła lokalne strategie rozwoju, m.in. aktywizację środowisk wiejskich, przedstawiła plany zagospodarowania terenów wzdłuż Warty ( np. przystanie kajakowe z możliwością noclegów) oraz wszelkie działania i imprezy organizowane na terenie regionu.

 


Jako ostatnia swoją prezentację przedstawiła Danuta Kruszelnicka-Majnusz, prezes Nyskiego Księstwa Jezior i Gór, lokalnej grupy, która zrzesza obecnie 4 gminy (Głuchołazy, Paczków, Otmuchów, Nysa). Prezes opowiedziała o udziale grupy w międzynarodowych targach, organizowanych festynach i jarmarkach, prezentując zdjęcia z wydarzeń. Przedstawiła podsumowanie złożonych wniosków oraz ich zestawienia finansowe, zaprezentowała te najczęstsze oraz zapoznała uczestników z tym jak powinien wyglądać projekt do dofinansowania. Wszyscy uczestnicy otrzymali pierniki z Kopernik.

 

 


Ostatnia część kongresu skupiała prezentacje na temat szlaków kulturowych. Jako pierwszy wypowiedział się dr Armin Mikos. Prezentacja pt. "Szlak kulturowy jako markowy produkt turystyczny" przybliżyła gościom pojęcie marki w turystyce, przedstawiła jej istotne funkcje. Dr Mikos prostował również błędne rozumienie turystyki kulturowej. Uczestnicy kongresu zapoznali się z walorami szlaków kulturowych z różnych punktów widzenia, dowiedzieli się jakie korzyści płyną z tworzenia markowych szlaków kulturowych i co trzeba zrobić, aby szlak stał się markowy.

 


Następnie zaproszeni goście zapoznali się z prezentacją na temat Szlaków Cysterskich, którą poprowadził prezes Stowarzyszenia Szlaków Kulturowych w Polsce, Grzegorz Kilian. Skupił się on na Szlakach Cysterskich w obrębie Pętli Pomorskiej, przybliżył historię Zakonu Cystersów, pierwszych klasztorów Cysterskich oraz ich rozwój, następnie przedstawił strukturę szlaku powstałego w 1990 oraz działania Rady Koordynacyjnej Szlaku Cystersów w Polsce.

 

 

Gości czekała również miła niespodzianka, bowiem na koniec przedstawiciele grupy APLI MEDIA z Krakowa, zaprezentowali uczestnikom swój produkt w postaci mobilnego przewodnika turystycznego, który dostępny jest na prawie wszystkich smartphonach. Spotkanie 7 września, a zarazem cały kongres zamknęła burmistrz Nysy, która ponownie zaproponowała kolejne spotkanie oraz zaapelowała o przyjęcie stanowiska w sprawie dofinansowań z Unii Europejskiej na rozwój turystyki i przekazanie go przedstawicielom polskiego rządu.

 


Na zakończenie Kongresu Turystyki w Nysie, wszyscy uczestnicy, mogli poznać jeszcze kilka atrakcji Nysy. Tym razem była podróż kolejką po mieście, zwiedzanie Kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła oraz Domu Macierzystego Sióstr Elżbietanek, gdzie gości oprowadzała siostra Margarita Cebula. Wszyscy mogli dowiedzieć się kim była bł. Maria Luiza Markert oraz zwiedzić izbę pamięci poświęconą „Śląskiej Samarytance”. Na zakończenie był jeszcze rejs statkiem Gracja oraz wjazd na wieżę ratuszową.

 

 

 

 

 

 

 

Kongres Turystyczny w Nysie cieszył się sporym zainteresowaniem mediów; prasy, radia i telewizji.

 

 

 

 

W załączeniu dostępne są prezentacje uczestników Kongresu Turystyki.

Relację z Kongresu Turystyki w Nysie przygotowali:

Aleksandra Wiktor oraz Artur Pieczarka, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nysie

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ