Nysa.eu

Miasto i Gmina Samorząd Gospodarka Kultura Turystyka Imprezy Mapa Spacer wirtualny Kontakt
aktualnosci portal mapa info kali pano http://bip.concept.net.pl mapaStrony galeria multimedia inwe
Wyszukiwarka
» Opcje zaawansowane
Tłumaczenie
Select your language from the list above. Wählen Sie Ihre Sprache aus der obigen Liste. Sélectionnez votre langue dans la liste ci-dessus. Выберите язык из списка выше. Vyberte si jazyk ze seznamu výše.
Ankieta
banerek YouTube 3.pngdbf33842249785cfc3504834d7192f54
bip4.png3d1c5fc142b8b8212407d040bf8527bf
Szansa na realizację wspólnych projektów z Cammini d’Europa
Dodano: 13-01-2012 | Artur Pieczarka | wyświetleń: 2608
Wyślij link mailem
grafika

W dniu 11 stycznia 2012r. przedstawiciele I Cammini d’Europa European Economic Interest Group zajmującego się promocją szlaków europejskich spotkali się z LGD Księstwo Jezior i Gór oraz przedstawicielami szkół ponad gimnazjalnych i PWSZ przedstawiając konkretne propozycje realizacji projektów. Lokalna Grupa Działania Nyskie Księstwo Jezior i Gór przedstawiła w Urzędzie Miejskim w Nysie swoją dotychczasową działalność.  Żołnierze wojsk historycznych z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji wręczyli gościom informatory na temat LGD. Uczestnikami spotkania byli m.in.: prezes Alessandro Cardinali i sekretarz generalny Giovanni Pattoneri z I Cammini d’Europa European Economic Interest Group z Włoch, o. Jan Stefanów SVD, który tłumaczył rozmowy w j. włoskim, burmistrz Jolanta Barska, wiceburmistrz Aleksander Juszczyk oraz przedstawiciele stowarzyszeń: Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju „Wsi Sami Sobie” i Miłośników Sztuki Kulinarnej i Regionalnych Przysmaków w Wilamowicach Nyskich, Stowarzyszenia „Złote Kłosy” w Regulicach, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Koperniki. Prezes LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór Danuta Kruszelnicka-Majnusz Danuta zaprezentowała obszar i atrakcje na obszarze czterech gmin: Nysy, Głuchołaz, Paczkowa i Otmuchowa. Prezes, omówiła także płaszczyzny na których działa LGD, od możliwości pozyskiwania funduszy europejskich, spotkań, szkoleń, wyjazdów na targi, konferencje, dożynki czy jarmarki.

LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór działa od 10.06.2009r. Do 2012r. przez lokalną grupę obejmującą cztery  gminy dofinansowano projekty na łączną sumę 4 394 932 zł. Gmina Nysa zrealizowała 30 wniosków. LGD zajmuje się także promocją produktów regionalnych. Goście z Włoch mogli spróbować m.in.: „Przysmak Książęcy”, pierniki z Kopernik, „Orzechówkę” z Regulic, czy gołąbki z Wilamowic Nyskich. Podczas spotkania można było też zobaczyć robótki ręczne Marii Strzelczyk z Gierałcic. Sekretarz Generalny Giovanni Pattoneri z I Cammini d’Europa European Economic Interest Group zaproponował LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór uczestnictwo w międzynarodowym projekcie, „Historia, Kultura i Turystyka” , finansowanym z funduszy europejskich. W projekcie tym uczestniczą lokalne grupy z Parmy i Piacenza, każda grupa podejmuje działania na swoim obszarze. Budżet projektu współpracy to ok. 10 tys. euro na 2012r. Natomiast budżet LDG w Parmie to ok. 10 mln euro.


Produkty regionalneTurystyka dydaktyczna i projekty edukacyjne

W dniu 11 stycznia br. odbyło się także spotkanie I Cammini d’Europa EEIG z przedstawicielami PWSZ w Nysie, Liceum Ogólnokształcącego Carolinum, Diecezjalnego Gimnazjum i Liceum Humanistycznego w Nysie i Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. Każda ze szkół mogła zaprezentować swoje osiągnięcia na polu współpracy międzynarodowej i realizacji różnych projektów. Sekretarz Generalny Giovanni Pattoneri z I Cammini d’Europa European EIG zaproponował przystąpienie placówek z Nysy do projektu Comenius, mówił o rozwijaniu turystyki dydaktycznej i ożywieniu relacji między szkołami.  Projekt w 75 procentach jest dofinansowany z funduszy europejskich, a jego budżet wynosi ok. 400 tys. euro. Gmina Nysa i powiat nyski w ramach europejskiej sieci szlaków Cammini d’Europa mogą liczyć na pośrednictwo w znalezieniu partnerów do współpracy. Dotyczy to także rozwijania kontaktów między szkołami, czy uczelniami wyższymi oraz lokalnymi grupami działania.  Na szlakach europejskich Cammini d’Europa organizowany jest wypoczynek dla dzieci i młodzieży.Czytaj więcej o współpracy oraz działalności I Cammini d’Europa EEIG i podpisaniu umowy z powiatem oraz gminą <<kliknij>>


Na zakończenie wizyty w regionie, prezes Alessandro Cardinali, sekretarz generalny Giovanni Pattoneri, o. Jan Stefanów SVD oraz burmistrz Jolanta Barska uczestniczyli w spotkaniu z Biskupem Opolskim  Andrzejem Czają.


Przedstawiciele Camini d' Europa i Biskup Opolski Andrzej Czaja

Artur Pieczarka
rzecznik prasowy
Urzędu Miejskiego


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ