Nysa.eu

Miasto i Gmina Samorząd Gospodarka Kultura Turystyka Imprezy Mapa Spacer wirtualny Kontakt
aktualnosci portal mapa info kali pano http://bip.concept.net.pl mapaStrony galeria multimedia inwe
Wyszukiwarka
» Opcje zaawansowane
Tłumaczenie
Select your language from the list above. Wählen Sie Ihre Sprache aus der obigen Liste. Sélectionnez votre langue dans la liste ci-dessus. Выберите язык из списка выше. Vyberte si jazyk ze seznamu výše.
Ankieta
banerek YouTube 3.png766847efc701af3e7abba3f99b1b4e6e
bip4.png7a22828cef5becfdcc836ed2dc7fc2ad
Nysa w sieci Cammini d' Europa
Dodano: 10-01-2012 | Artur Pieczarka | wyświetleń: 5232
Wyślij link mailem
grafika

W dniu 10 stycznia 2012r. burmistrz Jolanta Barska, starosta Adam Fujarczuk i Alessandro Cardinali, prezes I Cammini d’Europa European Economic Interest Group, podpisali umowę o współpracy w zakresie promocji gminy i powiatu nyskiego w materiałach, przedsięwzięciach promocyjnych oraz w sieci punktów informacyjnych włoskiego partnera w Europie. Ceremonia odbyła się podczas gali podsumowującej 2011r. w gminie Nysa (relacja z NDK wkrótce).Prezentacja możliwości i zakresu współpracy odbyła się 10 stycznia 2012r. o godz. 10.30 w Urzędzie Miejskim w Nysie z udziałem władz gminy i powiatu nyskiego. Na początku Kazimierz Staszków omówił atrakcje i przebieg Nyskiej Drogi św. Jakuba od Głuchołaz do Skorogoszczy. Przypomniał legendę o św. Jakubie, który ugasił pożar w Nysie w czasie wojny 30 – letniej i pobycie w mieście wojsk szwedzkich. Staszków, przypomniał także benedyktynów z Ołomuńca, którzy założyli w Nysie stację dla pielgrzymów podążających do Santiago de Compostela. - Jeśli masz problem, idź do Composteli – zachęcał nyski regionalista. Burmistrz Jolanta Barska przypomniała jak doszło do utworzenia Nyskiej Drogi św. Jakuba oraz działania promocyjne związane ze szlakiem jakubowym w tym udział w targach w Rzymie. Burmistrz omówiła dwie imprezy zorganizowane na Nyskiej Drodze św. Jakuba w lipcu i we wrześniu 2011r. oraz pokazała gościom z Cammini d' Europa paszporty i certyfikaty, które otrzymują pielgrzymi na nyskim szlaku. Następnie wszyscy obejrzeli krótki film o imprezach dla mieszkańcow i turystów zorganizowanych na szlaku.


Giovanni Pattoneri

Prezes Alessandro Cardinali oraz Sekretarz Generalny Giovanni Pattoneri z I Cammini d’Europa European Economic Interest Group z Włoch, przybliżyli formy działalności i wsparcia jakie oferują w zakresie europejskiej promocji. Cammini d' Europa - to sieć różnych organizacji, które działają wokół szlaków pielgrzymkowych, ale także historycznych czy kulturowych (Hiszpania, Włochy, Francja, Szwecja, Czechy i Polska). Gmina i powiat mogą liczyć na promocję w materiałach i publikacjach, które udostępniane są w punktach informacyjnych oraz na targach turystycznych w Europie. Cammini d' Europa - to także wymiana doświadczeń między partnerami z różnych krajów oraz uczestnictwo w europejskich projektach. Burmistrz Jolanta Barska poinformowała podczas spotkania w urzędzie, że należy utworzyć w Nysie punkt informacji z logiem Cammini d' Europa (przy Parafii pw. św. Piotra i św. Pawła). Nysa może liczyć na gadżety związane ze Szlakiem św. Jakuba (plecaki dla pielgrzymów, kapelusze i inne). Burmistrz chciałaby również, aby pracownik punktu informacyjnego szlaku jakubowego został przeszkolony i odbył staż przygotowujący. Burmistrz mówiła też o możliwości organizacji pobytu dla turystów z zagranicy w Nysie. Ważne będzie też włączenie lokalnych grup działania z powiatu nyskiego we współpracę z partnerami zagranicznymi działającymi w ramach Cammini d' Europa, która obecnie skupia 15 podmiotów (15 szlaków - plus lokalne grupy).

Przedstawiciele z I Cammini d’Europa European Economic Interest Group w dniu 10 stycznia mogli także poznać zabytki Nysy, Bazylikę św. Jakuba oraz Skarbiec św. Jakuba. Przewodnikiem podczas spaceru po mieście był Kazimierz Staszków, a tłumaczem języka włoskiego o. Jan Stefanów SVD.

Artur Pieczarka
rzecznik prasowy
Urzędu Miejskiego

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ